Do czego można wykorzystać sklejkę?

Do czego można wykorzystać sklejkę?

29 grudnia, 2022 0 przez Redakcja

Sklejka to wysokiej jakości materiał kompozytowy. Nie jest z litego drewna, tylko z cienkich warstw nazywanych fornirami, a ich specyficzne ułożenie sprawia, że sklejka nabiera cennych właściwości. Gdzie będą one najbardziej przydatne?

Jak zbudowana jest sklejka?

Forniry, z których składa się sklejka, mają grubość od 0,4 do 3 milimetrów. Każda taka warstwa powstaje wskutek obwodowego, płaskiego lub mimośrodowego skrawania drewna okrągłego. Forniry układa się w różnych kierunkach – włókna w poszczególnych warstwach biegną względem siebie pod kątem prostym. Sklejka zawsze ma nieparzystą liczbę warstw i zdarza się, że warstwy zewnętrzne są z innego, lepszego gatunku drewna niż wnętrze sklejki. Od gatunku drewna zależy jakość kompozytu, prócz tego duże znaczenie ma grubość i liczba fornirów, sposób ich klejenia oraz rodzaj zastosowanego kleju.

Sklejki mogą być suchotrwałe albo półwodoodporne. Są też sklejki wodoodporne, dostępne na siekierki.com.pl, produkowane są z drewna brzozowego. Sklejki, które montowane są na podestach, placach zabaw, w ciągach komunikacyjnych czy środkach transportu często wykończone są dodatkowo warstwą antypoślizgową, dzięki czemu drewniana powierzchnia jest dużo bezpieczniejsza dla użytkowników.

Gdzie można wykorzystać sklejkę?

Właściwości sklejki doceniane są w bardzo wielu branżach. Sklejka jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie, zarówno jako element szalunków czy rusztowań, jak i do wykańczania ścian, podłóg i sufitów. Można z niej robić opakowania, ozdoby, sprzęt sportowy i użytkowy, jak np. obudowa głośników. Ze sklejki korzysta się w modelarstwie, motoryzacji, szkutnictwie i przemyśle stoczniowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sklejki?

Parametry sklejki należy zawsze dopasować do konkretnych zastosowań. Sklejki suchotrwałe sprawdzą się wyłącznie w pomieszczeniach, i to takich z niską wilgotnością powietrza, gdzie drewno nie jest narażone na kontakt z wodą czy parą. Sklejka półwodoodporna lepiej znosi wilgoć, ale wciąż jest to materiał do zastosowania przede wszystkim wewnątrz budynków. Najlepiej trudne warunki znosi sklejka wodoodporna, produkowana przy użyciu żywicznego kleju fenolowego, której nie zniszczy nawet wrząca woda, opady, skrajne temperatury.