Intermittent Fasting (IF) – dieta dla osób, u których nie sprawdzają się posiłki niskokaloryczne
26 stycznia, 2023Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Masz już dość diet, w których posiłki niskokaloryczne nie się nie sprawdzają? Tak to już niestety bywa, nie każdy daje sobie radę z ograniczeniami dietetycznymi. Jest na to jednak rozwiązanie, które pomoże ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wypróbuj dietę IF – Intermittent Fasting!
Na czym polega dieta Intermittent Fasting (IF)?
Zasady diety Intermittent Fasting, którą to nazywa się także dietą okienkową, są proste i bardzo czytelne. Jesz wszystko, ale o określonej porze, w tzw. oknie żywieniowym trwającym 8 godzin, po czym przez 16 godzin pość, nie jedząc nic. Jest to czas, w którym twój organizm jest w stanie wszystko strawić i się zregenerować.
Godziny okna żywieniowego składają się na czas od 12. do 20., natomiast godziny od 20. do południa następnego dnia zakładają post. Proste, prawda? Aby dieta była skuteczna określenie „można jeść wszystko” powinno się zastąpić „jedz zbilansowane i zdrowe posiłki”. Ważne jest także jak w każdej diecie skorzystanie z wielu możliwości aktywności fizycznej.
Kto opracował dietę Intermittent Fasting?
Dieta Intermittent Fasting (IF) powstała dzięki czołowym badaczom w dziedzinie zdrowia, dobrego samopoczucia i odchudzania – Davida Zinczenko i Petera Moore’a, autorów książki „Dieta 8-godzinna”. Dzięki opracowanej przez nich diecie można stracić nawet do 5 kg tygodniowo! Według autorów diety tyje się nie z powodu tego, co jemy, ale z powodu dowolnej pory, w jakiej spożywa się posiłki.
Jak działa dieta IF?
W przeciwieństwie do innych diet Intermittent Fasting oddziałuje na poziomie komórkowym, wzmacniając działanie mitochondriów, czyli energii w komórkach ciała. Dzięki temu spowalnia się proces starzenia, zmniejsza ryzyko powstania cukrzycy, chorób serca, choroby Alzheimera, raka oraz innych.
Czy są przeciwwskazania w diecie Intermittent Fasting?
Niestety, dieta Intermittent Fasting nie jest dla każdego, a ograniczeniem jest:
- ciąża;
- karmienie piersią;
- choroby przewlekłe;
- cukrzyca;
- problemy w łaknieniu;
- dzieci, młodzież i osoby starsze także powinny wybrać inną formę odchudzania.
Jeśli nie ma przeciwwskazań do diety IF?
Jeśli brak przeciwwskazań do diety IF w Light Catering masz do wyboru trzy wersje diety z różną kalorycznością:
- 1200 kcal;
- 1500 kcal;
- 1800 kcal.
Dieta pudełkowa dostarczona pod wskazany adres pozwoli ci na zaoszczędzenie czasu. Godziny, jakie spędzasz w sklepach, w korkach jadąc do sklepu, planując posiłki czy je przygotowując, możesz dowolnie przeznaczyć choćby na życiowe pasje lub odpoczynek po pracy.
Według badań przeprowadzonych w Regulatory Biology Laboratory w Salk Institute for Biological Studies fakt, kiedy jemy, może być równie istotny, jak to, co spożywamy. Ich badania zostały przeprowadzone na myszach, te z nich, które jadły w ograniczonym czasie, chudły, natomiast grupa myszy poddanych restrykcyjnej diecie karmionych przez cały dzień przybrała na wadze.