Jak przestać jeść słodycze?
24 września, 2022Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Jak przestać jeść słodycze? To pytanie pojawia się regularnie, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu na letnie upały. Rezygnacja ze słodyczy stanowi bowiem podstawę starań o uzyskanie smukłej sylwetki, o której marzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jak odzwyczaić się od słodyczy i wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki? Zastosuj się do kilku wskazówek, by pozbyć się problemu ze słodkimi przekąskami.
Jak działa cukier?
Cukry w posiłkach stanowią źródło energii, więc nie można ich całkowicie wyeliminować z diety. Jednak spożywanie dużych ilości cukru nie jest dobrym pomysłem. Skutki jedzenia słodyczy to np. podniesione stężenie glukozy we krwi, co z kolei powoduje wyrzut dużej dawki insuliny. Hormon ten determinuje szybki spadek poziomu cukru, co człowiek odczuwa jako głód. Sięgając wówczas po kolejną słodką przekąskę, zamykamy błędne koło. Co zrobić żeby nie jeść słodyczy? Czy można wyjść ze spirali złego odżywiania?
Dlaczego ciągle chce mi się jeść słodycze?
Chęć na słodkie determinowana jest przez kilka czynników. Nadmierne jedzenie słodyczy pojawia się np. wówczas, gdy znaleźliśmy się w przykrej dla nas sytuacji. Tzw. „zajadanie problemów” weszło już do potocznego słownika, określając moment, gdy chwilę ukojenia od codziennych kłopotów, przynosi nam tabliczka czekolady. Chęć na słodycze zdeterminowana jest wówczas hormonami szczęścia, które wydzielają się, gdy poczujemy ich smak. Słodycze łagodzą odczuwany stres, przynoszą ulgę i pozwalają uwolnić emocje. To jednak wzmocnienie krótkoterminowe, które na dłuższą metę daje nam więcej szkód, niż rzeczywistych korzyści.
5 wskazówek jak przestać jeść słodycze
Jak powstrzymać się od jedzenia słodyczy? To pytanie, na które odpowiedzi poszukuje coraz więcej osób. Słodycze na stałe weszły bowiem do naszej codzienności i zagościły na talerzach i w żołądkach Polaków. Rezygnacja ze słodyczy nie jest łatwa, ale jest to możliwe. Jak tego dokonać?
- Poszukaj źródła problemu. Błędne nawyki żywieniowe są często efektem wytworzonych w przeszłości schematów, które wpłynęły na aktualne zachowania. Odkrycie, dlaczego słodycze są dla nas tak ważne, pozwala często znaleźć drogę, by zastąpić je zdrowszymi przekąskami.
- Planuj swoje menu. Realizację tego kroku można rozpocząć od zapisywania swoich posiłków przez kilka kolejnych dni. W ten sposób dowiesz się, ile razy w ciągu dnia coś słodkiego do jedzenia trafia do twojego żołądka. Warto dokładnie zaplanować kolejne posiłki tak, by nie podjadać pomiędzy nimi, zwłaszcza jeśli przekąską mają być niezdrowe słodycze.
- Zmniejszaj ilość słodyczy stopniowo. Ich nagłe odstawienie wcale nie jest dobre dla organizmu. Co więcej, jednorazowe złamanie postanowienia, by nie jeść słodyczy, powoduje spadek motywacji i powrót do dawnych nawyków żywieniowych. Jak odzwyczaić się od słodyczy skutecznie? Najlepszym rozwiązaniem może być stopniowe zmniejszanie ich ilości w codziennej diecie tak, aż sami będziemy odczuwać brak ochoty na słodycze.
- Znajdź zdrowe zamienniki – to bardzo skuteczny sposób na to, jak odstawić słodycze. Mogą to być owoce czy warzywa, ale również i inne zdrowe przekąski, które przygotować można samodzielnie. Brownie z czerwonej fasoli czy szarlotka z mąki pełnoziarnistej sprawdzą się znakomicie, zaspokajając apetyt na słodycze bez konieczności zjadania niezdrowych przekąsek.
- Nie kupuj słodyczy. To bardzo prosta, ale skuteczna zasada. Jeśli jem za dużo słodyczy, warto zrezygnować z ich kupowania. Jeśli nie będziesz mieć szafki zapełnionej ciastkami czy batonikami, nie zjesz ich w momencie kryzysu. Nie mam w domu słodyczy – nie jem cukru, przynajmniej tego niezdrowego. Ta prosta zasada przynieść może naprawdę spektakularne efekty.
Jak odzwyczaić się od jedzenia słodyczy?
Dobrym sposobem na to, jak ograniczyć jedzenie słodyczy, są małe wyzwania w drodze do celu. Niejedzenie cukru przez miesiąc ćwiczy silną wolę i konsekwencję działania. W tym czasie nasz organizm odzwyczaja się od słodkiego smaku i nie potrzebuje go w aż tak dużych ilościach. Należy pamiętać, że współcześnie bardzo ciężko jest zrezygnować całkowicie ze słodyczy.
Nie chodzi więc, by dowiedzieć się, jak obrzydzić sobie słodycze, ale by nauczyć się kontrolować nawyk sięgania po niezdrowe przekąski. W tym celu nigdy nie należy robić zakupów pod wpływem głodu. Z pewnością zaopatrzymy się wówczas w słodycze, a ich jedzenie na nowo wróci do naszej codzienności.
Czy nie jedząc słodyczy można schudnąć?
Rezygnacja ze słodyczy z pewnością przyczyni się do poprawy wyglądu sylwetki i utraty nieco zbędnych kilogramów. Szczególnie zgubne są w tym przypadku słodycze na noc, których nie można spalić poprzez podejmowanie różnorodnej aktywności. Czy nie jedząc słodyczy można schudnąć szybko i skutecznie? Nie jest to do końca udowodnione. Na proces zrzucania zbędnych kilogramów wpływają bowiem również inne czynniki. Należą do nich np. indywidualne uwarunkowania, ale również i styl życia oraz wysiłek fizyczny, jaki każdego dnia wkładamy w zdobycie i utrzymanie wymarzonego wyglądu.
Dlaczego jestem senny po zjedzeniu słodyczy?
Senność po zjedzeniu słodyczy związana jest najczęściej z fizjologicznymi procesami, które składają się na proces trawienia. Spożywanie słodyczy daje organizmowi sygnał, by trzustka zwiększyła produkcję insuliny. Wyrzut hormonu obniża stężenie glukozy we krwi. Skok poziomu cukru i jego szybkie spadanie, wpływa na odczuwane przez człowieka uczucie wyczerpania oraz senność. Senność po zjedzeniu słodyczy może również sygnalizować większy problem, np. z cukrzycą. Pojawia się również wówczas uczucie słabości, a nawet drżenie rąk czy wzmożony apetyt.
Jedzenie słodyczy w nocy – znasz ten problem?
Jedzenie słodyczy w nocy bardzo często związane jest z problemem z zasypianiem. Myśli, co zjeść słodkiego, odciągają nas od rzeczywistych problemów, stanowiąc ucieczkę przed stresem i emocjami, związanymi z wydarzeniami, które miały miejsce w ciągu dnia. Zjedzenie słodkiej przekąski powoduje również szybki wyrzut insuliny. Człowiek zaczyna czuć się zrelaksowany i senny. Jedzenie nocą to dla wielu osób sposób na odstresowanie się i pozbycie negatywnych emocji. W konsekwencji rośnie waga i wyrzuty sumienia, związane z brakiem pomysłu na to, jak rzucić słodycze. Negatywny nastrój poprawiamy sobie dawką cukru, wędrując nieustannie po błędnym kole uzależnienia od cukru.
Rezygnacja ze słodyczy wyjdzie ci na zdrowie
Poznając swoją drogę na to, jak ograniczyć słodycze, różnicę poczujesz bardzo szybko. Twój organizm nauczy się funkcjonować bez nagłych wyrzutów insuliny, dzięki czemu będzie mógł działać znacznie wydajniej. Stabilny poziom energii spowoduje, że nagłe uczucie głodu nie będzie zaskakiwać cię w najmniej spodziewanych sytuacjach.
Co więcej, organizm powoli odzwyczai się od słodkiego smaku. Tym samym apetyt na cukier znacząco się obniży. Regularne posiłki staną się również dobrym sposobem na to, jak rzucić cukier skutecznie. Największą motywacją będą jednak gubione kilogramy, a efekt podjętych działań zobaczysz bardzo szybko. Jak wiadomo, słodycze a zdrowie nie idą w parze. Rezygnując z podjadania słodkich przekąsek poczujesz się lepiej, a twój organizm odwdzięczy się prawidłowym funkcjonowaniem, zdrowym snem i kolejnymi dniami, pełnymi energii do działania.
Czy można uzależnić się od cukru?
Wiemy już, czy słodycze są zdrowe. Problem otyłości, spowodowany m.in. niezdrową dietą urósł do tego stopnia, że uzależnienie od cukru zostało uznane za jeden z największych problemów współczesności. Objawia się ono w trudnej do opanowania i niezwykle częstej chęci zjedzenia czegoś, co zawiera sporą dawkę cukru. Z reguły sięgamy wówczas po słodycze. Im więcej ich spożywamy, tym problem bardziej narasta. Dlatego też niezwykle ważne są sposoby na niejedzenie słodyczy, które mogą uchronić przed problemami zdrowotnymi i obniżonym samopoczuciem.
lepiej 200-300 gram owoców jeść dziennie