Jak zrobić kocyk z wełny czesankowej?

Jak zrobić kocyk z wełny czesankowej?

25 września, 2022 1 przez Redakcja

Koc z wełny czesankowej to prawdziwa ozdoba każdej sypialni i salonu. Przyciąga wzrok i daje sporo ciepła w zimowe, mroźne dni. Co ciekawe, taki koc można wykonać zupełnie samodzielnie, bez konieczności posiadania odpowiedniego zaplecza w postaci specjalistycznych narzędzi. Nic dziwnego, że koce z wełny czesankowej od lat królują w naszych domach, zachwycając wyglądem i kusząc ciepłem w chłodne wieczory.

Wełna czesankowa – co to takiego?

Wełna czesankowa pochodzi od różnych gatunków zwierząt. Najbardziej popularnymi z nich są owce, ale zdarzają się również wielbłądy, kozy, króliki, a nawet lamy. Wełnę czesankową uzyskuje się najdłuższych włókien żywej wełny. Przed przędzeniem takie włókna są czesane szczotkami. Kolejnym krokiem jest ich ułożenie równolegle względem siebie.

Tym samym swoim kształtem zaczynają one przypominać sznur. Produkt, który powstaje w ten sposób, nadaje się do różnego rodzaju prac o charakterze rękodzielniczym. Nada się do przędzenia, filcowania na sucho i mokro oraz do tkania. W ostatnich latach największą popularnością cieszy się koc pleciony z wełny czesankowej, stanowiący często realną ozdobę pomieszczenia, w którym został umieszczony.

Praktyczny koc z wełny czesankowej

Koc z wełny czesankowej to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Nadaje on pomieszczeniu elegancji i charakteru, stanowiąc często najważniejszą ozdobę sypialni czy salonu. Koc pled z wełny czesankowej sprawdzi się w każdym zakątku domu – w salonie przykryje ulubiony fotel, w sypialni zastąpi narzutę na łóżko, a w dziecięcym pokoiku służyć może również jako dywan do zabaw na podłodze.

Jednak gruby koc z wełny czesankowej pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również i praktyczną. Wełna czesankowa jest bowiem bardzo ciepła, co przydaje się w zimowe dni i chłodne wieczory. Wystarczy pomyśleć o tym, ile ciepła może dać koc z wełny czesankowej 200×220, by mroźny dzień stał się przyjemniejszy, a ujemne temperatury na zewnątrz przestały być takie straszne.

jak prać koc z wełny czesankowej

Dlaczego warto zrobić koc z wełny czesankowej?

Tego typu ozdoba wygląda niezwykle efektownie. Koc z wełny czesankowej szary sprawdzi się w każdym wnętrzu, komponując się z jego wystrojem. Koc z wełny czesankowej 120×150 świetnie poradzi sobie jako narzuta. Takie nowoczesne pomysły z pewnością docenią ci, którzy nie są przywiązani do tradycyjnych rozwiązań i klasyki w aranżacji wnętrz. Produkt taki jest również wyjątkowo ciepły.

Sprawdzi się więc znakomicie, gdy pogoda zafunduje nam silne mrozy czy jesienne zawieruchy. W takich sytuacjach marzy nam się na ogół kubek gorącej czekolady i ciepły koc do okrycia się. Gruby koc z wełny czesankowej z pewnością będzie odpowiedzią na takie marzenia i idealnym pomysłem na niskie temperatury za oknem.

jak samemu zrobić koc z wełny czesankowej

Jakie wady ma koc z wełny czesankowej?

Jeśli chodzi o koc z wełny czesankowej cena jest jedną z jego największych wad. Koc z wełny czesankowej 160×200 to wydatek rzędu nawet 600 zł. Dlatego też wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak samemu zrobić koc z wełny czesankowej. Dodatkowym minusem jest również mechacenie materiału. Jego użytkowanie powoduje, że wełna traci fantastyczny wygląd. Taki koc znacznie łatwiej się mechaci i niszczy, zwłaszcza, gdy w domu mieszkają również zwierzęta. Ostatnią, ale równie często sugerowaną wadą, jest pranie koca. Jak prać koc z wełny czesankowej? Z pewnością trzeba zrezygnować z samodzielnego prania w pralce i zaufać pralniom chemicznym, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

jak zrobić koc z wełny czesankowej

Jak zrobić kocyk z wełny czesankowej krok po kroku

Jak zrobić koc z wełny czesankowej? To wbrew pozorom wcale nie takie trudne zadanie! Postępuj zgodnie z kolejnymi wskazówkami, a wykonasz piękny koc pled z wełny czesankowej o rozmiarach 160×60 cm.

Krok 1 – Przygotowanie do pracy

Aby zrobić koc z wełny czesankowej, należy najpierw przygotować niezbędne materiały. Na szczęście nie jest ich dużo. To tylko wełna, miarka oraz nożyczki.

Krok 2 – Pierwsze sploty

Przy pomocy miarki odmierz ok. 180 cm wełny. Zrób pierwsze oczko i zaciśnij je mocno. Włóż dłoń w tak powstałe oczko i zrób kolejne 12 oczek. W ten sposób powinien powstać splot o szerokości ok. 50 cm. Na końcu należy zawiązać supeł.

Krok 3 – Gruby koc z wełny czesankowej nabiera kształtu

Przejdź teraz do drugiego rzędu. Pamiętaj jednak, by zaczynać od drugiego oczka. Zmieniamy również sposób splatania. Wełna z motka jest bowiem teraz przeplatana od spodu oczka. W ten sposób tworzy się kolejny rząd. W następnym znów pomiń pierwsze oczko. Czynność powtarzaj analogicznie aż do końca motka. Twój koc pleciony z wełny czesankowej jest już prawie gotowy.

Krok 4 – Wykończenie warkoczem

Koc z wełny czesankowej należy zakończyć warkoczem. W tym celu musisz złapać 2 pierwsze oczka i przez nie przepleść wełnę z motka. W ten sposób tworzy się nowe oczko. Do niego dobierz kolejne oczko z koca. Za każdym razem wełnę z motka należy przeplatać przez dwa oczka. Czynność powtarzaj do samego końca. Całość wykończ supłem i odetnij resztę wełny. To bardzo prosty, a zarazem ciekawy sposób na to jak samemu zrobić koc z wełny czesankowej.

koc pleciony z wełny czesankowej

Czy można prać koc z wełny czesankowej?

Koc pleciony z wełny czesankowej nie nadaje się do prania w warunkach domowych. Jest on duży i ciężki. Co więcej, woda mogłaby go zniszczyć, odkształcić czy zmechacić. Jeśli chcemy wyprać taki koc, należy oddać go do specjalistycznej pralni chemicznej.

koc z wełny czesankowej 160x200

Ile potrzeba na koc z wełny czesankowej?

Jeśli chcemy wykonać koc standardowych rozmiarów, warto przygotować ok. 5 kg wełny. W teorii na 1 m koca przypada 2 kg wełny, choć jest to zależne od wielu czynników, jak np. splot czy zbita lub luźniejsza konstrukcja.

Co można zrobić z wełny czesankowej?

Z wełny czesankowej można zrobić koce, które cieszą się nieustającą popularnością. Warto dorobić do nich także poduszkę, która przyciągnie wzrok każdego gościa. Z wełny czesankowej tworzone są również wspaniałe dywany oraz różnego rodzaju ozdoby, jak np. świąteczne choinki dekoracyjne.

Gdzie kupić koc z wełny czesankowej?

Oferty tego typu produktów pojawiają się w Internecie zarówno na stronach producentów, jak i różnego rodzaju sklepów. Warto również rozejrzeć się, czy w naszej okolicy nie ma prywatnych osób, zajmujących się szeroko pojętym rękodziełem. To właśnie u nich kupić można produkt najlepszej jakości, wytwarzany własnoręcznie od podstaw.

szary koc z wełny czesankowej

Ile kosztuje gotowy koc z wełny czesankowej?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od jego wielkości, grubości czy też miejsca, w którym będziemy się zaopatrywać w tego typu produkt. Na ogół jest to wydatek rzędu kilkuset złotych.

wełniany koc

Jak prać koc z wełny czesankowej?

Gruby koc z wełny czesankowej nie nadaje się do prania w domowej pralce. Woda mogłaby go zniszczyć i zmechacić. Dodatkowo warto pamiętać, że produkt ten waży kilka kilogramów i jest z reguły sporych rozmiarów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do pralni chemicznej.