Jak zrobić poidełko dla ptaków?
26 września, 2022Poidełka dla ptaków w ogrodzie to wyjątkowe rozwiązanie, gdy upał doskwiera a słońce bezlitośnie praży. Poidełko dla ptaków to nie tylko dobry sposób na ugaszenie pragnienia, ale również na radosną zabawę dla naszych fruwających przyjaciół. Kto choć raz w życiu nie widział ptaszków, rozbryzgujących wodę w wesołych figlach, powinien jeszcze dziś dowiedzieć się, jak zrobić pojnik dla ptaków. Dlaczego? Bo to widok stanowiący kwintesencję piękna natury i prawdziwą ozdobę każdego ogrodu.
Poidełka dla ptaków w ogrodzie
Poidła dla ptaków w ogrodzie cieszą się coraz większą popularnością. To miejsce, w którym mogą one zaspokoić pragnienie i wesoło się pobawić. Równie często poidełka dla ptaków wykorzystywane są w zimie. Jak wiadomo, nie wszystkie gatunki odlatują do ciepłych krajów, a te, które zostają, potrzebują nie tylko jeść, ale także ugasić pragnienie.
Poidło dla ptaków w ogrodzie nie jest kosztowną inwestycją, a może uratować życie niejednemu ptakowi. Co więcej, to nie tylko praktyczny gadżet, ale również i prawdziwa ozdoba, komponująca się często z pięknem natury. Pojnik dla ptaków możemy kupić w sklepie, ale również możemy wykonać go sami. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych, ani sporych umiejętności. Satysfakcja z efektów zrekompensuje z pewnością czas, włożony w przygotowanie pojnika, a największą nagrodą będzie radosne ćwierkanie i wesoła zabawa w wodzie.
Jak zrobić poidełko dla ptaków z butelki?
Poidło z butelki to niezwykle łatwe, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie. Aby je wykonać nie potrzeba skomplikowanych narzędzi, ani materiałów. Wystarczy bowiem butelka PET, która znajdzie się w każdym domu. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować również podstawkę pod doniczkę i nożyczki. Ważne jest, aby butelka była węższa od podstawki. Ta z kolei musi mieć niskie brzegi, by nie przeszkadzały one ptaszkom w zaspokojeniu pragnienia. Aby przygotować poidło dla ptaków, należy wyciąć z butelki dno. Czynność tą należy wykonać bardzo dokładnie, gdyż nierówne krawędzie spowodują przewrócenie butelki. W części, która pozostała, należy teraz zrobić niewielkie nacięcie. Butelkę zakręcamy i napełniamy wodą, przykładając ją dnem do podstawki. Tak wykonany wodopój dla ptaków odwracamy szybko i oczekujemy na pierwszych chętnych do zaspokojenia pragnienia.
Jak zrobić poidełko dla ptaków z doniczki?
Jak zrobić fajne poidełko dla ptaków, nie wydając przy tym zbyt wiele gotówki? Ciekawe pojniki dla ptaków wykonać można np. z doniczek. W tym celu przygotować należy trzy doniczki ceramiczne o różnej wielkości. Jedna z nich powinna być płytka (ze średnicą ok. 60 cm), druga wąska (z wysokością ok. 35 cm), a trzecia musi być wysoka na ok. 15 cm i posiadać średnicę ok. 40 cm.
Tego typu poidło dla ptaków do ogrodu to również pole do popisu dla artystycznych pomysłów. Można je ozdobić w dowolny sposób, sprawiając, że nasze poidełko dla ptaków nabierze wyjątkowego charakteru. Aby je wykonać, należy przykleić górną krawędź wysokiej doniczki do doniczki płaskiej.
Najlepiej uczynić to przy pomocy kleju montażowego. Ostatnim etapem będzie doklejenie misy poidełka. Należy zamontować ją w dnie środkowego naczynia. W ten sposób powstanie poidełko dla ptaków na nóżce, które zachwyci nie tylko ptaki, ale również gości, odwiedzających nasz ogród.
Jak zrobić poidełko dla ptaków z betonu?
Na letnie upały i zimowe mrozy nie ma bardziej praktycznego rozwiązania, niż poidełko dla ptaków jak zrobić je z butelki czy doniczek już wiemy. Teraz przyszła kolej by dowiedzieć się, jak zrobić poidełko dla ptaków z betonu? To rozwiązanie trwałe i bardzo odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Nie da się jednak ukryć, że poidełko dla ptaków betonowe wymaga znacznie więcej pracy, niż dwa poprzednie rodzaje. Najlepiej wykonać je z liścia, np. rabarbaru lub innej sporych rozmiarów rośliny. Betonowe poidełko dla ptaków w ogrodzie przybierze formę liścia, który wybierzemy.
Aby go stworzyć, należy uformować górkę wilgotnego piasku i umieścić na nim liścia tak, by jego spód znalazł się na wierzchu. Na tak przygotowany liść należy nałożyć beton, starając się go w jak największym stopniu wygładzić. Grubość betonu powinna wynosić ok. 1 cm. Poidełka dla ptaków betonowe muszą najpierw związać się i wyschnąć, zanim staną się ozdobą ogrodu. Po oderwaniu liścia otrzymujemy wyjątkowe poidełko dla ptaków do ogrodu, którego wygląd z pewnością przyciągnie wzrok nie tylko ptaków, ale również i ludzi.
Jak zrobić wiszące poidełko dla ptaków?
Poidełko dla ptaków wiszące jest nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne. Aby je wykonać, należy przygotować 3 kawałki sizalowego sznurka i związać je ze sobą na obu końcach. Wieniec z gałązek wierzby należy włożyć pomiędzy linki w ten sposób, by ich zawiązanie na środku koła było możliwe. To pierwszy etap powstawania poidła dla ptaków, które zawiśnie w naszym ogrodzie. Do wieńca należy teraz włożył płaską miskę i ją udekorować. Nasze poidło ogrodowe dla ptaków jest już gotowe. Możemy je powiesić i czekać na pierwsze ptaki.
Gdzie umieścić poidełko dla ptaków?
Wiemy już, jak zrobić poidełko dla ptaków. Należy jeszcze zastanowić się, gdzie najlepiej je umieścić. Z pewnością sprawdzą się tutaj ciche, spokojne miejsca. Nawet najpiękniejsze poidło dla ptaków ogrodowe będzie świecić pustkami, gdy ustawimy je w miejscu, w którym ptaki nie będą czuły się bezpiecznie. Poidełka dla ptaków w ogrodzie powinny również znajdować się w cieniu. Jest to szczególnie istotne latem, gdy woda szybko paruje. Należy unikać dużych skupisk roślin i miejsc z licznymi zakamarkami, gdyż poidełka dla ptaków do ogrodu mogłyby stać się wówczas idealnym miejscem polowań dla drapieżników.
Jak czyścić poidełko dla ptaków?
Poidło dla ptaków z kamienia można wyczyścić dodając do wody nieco piasku. Taka powierzchnia nie porysuje się, a kamienne poidło dla ptaków odzyska dawny blask. Przy czyszczeniu poideł z innych materiałów, należy zachować znacznie większą ostrożność. Warto w tym celu użyć szczotki lub gąbki do naczyń i wypłukać ciepłą wodą. Dzięki temu poidło nie porysuje się i nie uszkodzi, a po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych będzie mogło w dalszym ciągu służyć jako miejsce zaspokajania pragnienia, a często również jako wyjątkowa ozdoba przydomowych ogrodów.
Co zrobić z poidłem dla ptaków na zimę?
Należy pamiętać o tym, że ptaki potrzebują wody również zimą. O ile fontanna poidełko dla ptaków nie będzie dobrym rozwiązaniem o tej porze roku, o tyle inne pomysły sprawdzą się znakomicie. Przyda się chociażby wykonane z donic poidełko dla ptaków na balkon. W ogrodzie pozostawić można również poidełka betonowe. Pozostałe natomiast można usunąć i schować w bezpiecznym miejscu, gdyż z pewnością przydadzą się one w kolejnym sezonie.
fajne pomysły, spróbuje coś zmontować w następnym roku