Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym na terenie Trójmiasta?
22 lutego, 2023Elektrośmieci to nie są zwykłe odpady. Nie wolno ich wyrzucać byle gdzie, a zakaz obejmuje także komunalne śmietniki. Co w takim razie trzeba zrobić? Mieszkańcy Trójmiasta mają pod tym względem bardzo ułatwione działanie.
Czym dokładnie są elektroodpady?
ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to każda rzecz na prąd albo baterie. Zalicza się do tego całe domowe wyposażenie zasilane energią elektryczną, od małych gadżetów po wielkogabarytowe sprzęty typu lodówka. Do elektrośmieci należy też elektronika użytkowa: smartfony, tablety, nawigacje, laptopy, telewizory, odtwarzacze DVD, plus elektronarzędzia, baterie, świetlówki, elektrozabawki, urządzenia medyczne (np. ciśnieniomierz).
Każde takie urządzenie podlega przepisom o segregacji elektroodpadów, co oznacza, że wyniesienie ich do śmietnika będzie niezgodne z prawem. Grozi za to kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych, warto więc pomyśleć o legalnej utylizacji by nie narażać się na niepotrzebne wydatki.
Segregacja elektroodpadów w Trójmieście
W Trójmieście niektóre elektroodpady można wrzucić do specjalnego kontenera. Są one poustawiane w różnych częściach miasta, ponadto są jeszcze punkty zbiórek organizowane przy urzędach miejskich. Każdy mieszkaniec Trójmiasta ma prawo oddać do tych punktów swoje elektroodpady za darmo, ale trzeba mieć na uwadze, że działają one tylko w wybranych godzinach. W dodatku nie każdy punkt przyjmuje urządzenia wielkogabarytowe lub trzeba je tam dostarczyć na własny koszt.
Jak bezproblemowo pozbyć się elektroodpadów?
Są też inne sposoby. Na stronie odbiorydomowe.pl przyjmowane są zlecenia na odbiór elektrośmieci prosto z domu właściciela. W tym celu trzeba wypełnić formularz znajdujący się na stronie oraz zapoznać z treścią regulaminu usługi. Działa ona na terenie całego Trójmiasta, nie ma też znaczenia, czy klient mieszka w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Usługodawca odbiera sprzęt z mieszkania, trzeba tylko zaznaczyć w formularzu numer piętra oraz podać, czy to jest z budynek z windą, czy bez.
Odbierany jest sprzęt wielkogabarytowy (np. pralki, lodówki, kuchenki). Mogą to być rzeczy stare i zupełnie niesprawne, ale muszą być kompletne, z wszystkimi częściami i przewodami. Usługa jest bezpłatna i jedynie przy niekompletnym urządzeniu dolicza się opłatę utylizacyjną.