Wszystko, co powinieneś widzieć o leczeniu endodontycznym

Wszystko, co powinieneś widzieć o leczeniu endodontycznym

22 lutego, 2023 0 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Leczenie kanałowe (nazywane endodoncją) jest niezbędne, gdy długotrwała, nieleczona próchnica spowodowała stan zapalny miazgi zęba. Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna endodoncja, możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zębów, które zostały wcześniej zakwalifikowane do usunięcia.

 

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie kanałowe?

Wśród pacjentów najczęstszym schorzeniem zwiastującym konieczność leczenia kanałowego jest silny ból zęba. Jest to zaburzenie samoistne, którego czas trwania zazwyczaj wynosi kilka dni i może być na tyle silne, że zakłóca nasz sen. Nie jest to jednak regułą, ponieważ leczenie kanałowe stosuje się również w przypadku zębów martwych, które nie powodują bólu. Oprócz rozległego procesu próchnicowego prowadzącego do  nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, na konieczność leczenia wskazują następujące stany: martwica miazgi, próchnica wtórna, uraz zęba (gdy korona pęka i miazga jest odsłonięta), mikrourazy spowodowane bodźcami mechanicznymi, w tym źle wykonanymi wypełnienia, czy też nawyki gryzienia długopisów, zęby narażone są na działanie ciepła, promieniowania i bodźców świetlnych, które powodują zapalenie lub nawet martwicę miazgi, Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe (np. z powodu niedostatecznego wypełnienia kanału korzeniowego), zmiany okołowierzchołkowe (diagnozujemy na zdjęciach RTG). Leczenie kanałowe przeprowadza się u osób niezależnie od wieku.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego lekarz powinien właściwie zdiagnozować zmianę. Oprócz pełnego wywiadu i standardowego badania z pacjentem wykorzystuje się w tym celu również radiologię. Podczas badania wewnątrzustnego specjalista widzi tylko powierzchnię zęba. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają lekarzowi zajrzeć „do środka” zęba i prawidłowo zdiagnozować problem. Wizualizacja ta pozwala również na wstępną ocenę kanałów korzeniowych (np. ile ich jest i czy są zakrzywione). Po postawieniu diagnozy, pierwszym etapem leczenia jest otwarcie zęba, następnie usunięcie próchnicy i dostęp do kanału korzeniowego. Obecny standard leczenia kanałowego polega na założeniu koferdamu. Jest to specjalna gumowa osłona, która zatrzymuje nadmiar śliny z wnętrza zęba podczas leczenia. Kolejnym etapem jest usunięcie miazgi z komór i kanałów korzeniowych, poszerzenie ich specjalnymi pilnikami oraz dezynfekcja, w tym płukanie stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu w celu usunięcia bakterii i resztek miazgi. Podczas tej procedury długość kanału jest wielokrotnie sprawdzana za pomocą urządzenia zwanego endometr. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ dokładne opracowanie kanału korzeniowego na całej jego długości zwiększa szanse na sukces w całym procesie leczenia. Po dokładnym zdezynfekowaniu i opracowaniu kanałów korzeniowych są one osuszane i szczelnie upakowane gutaperką (materiałem termoplastycznym), aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Odbudowa zębów z dobrze rozwiniętymi kanałami korzeniowymi tradycyjnymi wypełnieniami lub uzupełnieniami odtwórczymi takimi jak korony. Jakość leczenia endodontycznego można zweryfikować wykonując zdjęcia rentgenowskie. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie musi cierpieć podczas wizyty.