Czy kafelki do kuchni muszą być nudne? Oto jak je ozdobić!
9 marca, 2023Klasyczne, jednolite płytki kuchenne są najbezpieczniejszym wyborem. Łatwo je wkomponować w każdą aranżację, jako że pasują do wszystkiego. Niektórzy wolą jednak rozwiązania ciekawsze i bardziej oryginalne. Czy kafelki muszą być nudne? Zdecydowanie nie! Szeroki wybór różnych wzorów, kolorów i rozmiarów płytek sprawia, że każdy wystrój można urozmaicić, dodając mu charakteru i wyjątkowości.
Zabawa kolorami i rozmiarami
Dobór odcieni płytek kuchennych zależy od wizualnej kompozycji całej przestrzeni. Białe, kremowe czy beżowe kafle sprawdzą się w każdym okolicznościach, jednak czasem warto postawić na bardziej odważne barwy. Ciemne, nawet czarne, płytki świetne wpasują się w industrialne wnętrze. Bordo, mocny róż lub intensywny fiolet w połączeniu z wysokim połyskiem pomogą stworzyć wrażenie przepychu, pożądane przy stylu glamour. Celując w klimat vintage, rustykalny czy boho również warto otworzyć się na wyraziste kolory.
Płytki kuchenne są dostępne nie tylko w wielu barwach, ale i rozmiarach. Od płyt wielkoformatowych po drobne kafelki. Ciekawym sposobem na urozmaicenie wnętrza jest połączenie dużych i małych płytek w ozdobne kompozycje. Decydując się na takie rozwiązanie, warto dobrze przemyśleć i rozplanować cały układ, aby uniknąć wizualnego chaosu.
Niestandardowe kształty i wzory
Z płytkami na ścianę zazwyczaj kojarzą się kształty prostokąta i kwadratu. Choć należą do najczęściej spotykanych, nie są jedynymi dostępnymi opcjami. Intrygujące, unikalne aranżacje pomagają kreować kafle w kształcie heksagonów, nazywane też plastrami miodu, rombów czy arabeski. Każde z nich można znaleźć, przeglądając kafelki do kuchni Dekordia.
Kafle ścienne, podobnie jak podłogowe, nie muszą mieć wyłącznie gładkiej czy marmurkowej powierzchni. Płytki kuchenne mogą mieć bardzo wiele wzorów. Kilka lat temu na rynku pojawiły się mozaiki patchworkowe, które bardzo szybko zyskały duże grono fanów. Różniące się między sobą elementy razem tworzą spójną całość. Stanowią doskonałe pokrycie całych ścian, przestrzeni nad blatami, a także element dekoracyjny wkomponowany w tło z gładkich płytek. Równie efektowne są kafle ze zdobieniami artystycznymi, botanicznymi czy abstrakcyjnymi.
Płytki, które udają, że nie są płytkami
Bardzo ciekawym i niezmiennie popularnym rozwiązaniem są kafelki, które imitują inne materiały. Na rynku można znaleźć produkty, które do złudzenia przypominają naturalny kamień, marmur czy beton. W dodatku nierzadko pozbawione są wad swojego pierwowzoru. Przykładem mogą być płytki drewnopodobne na ścianę, które nie pochłaniają wilgoci i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a często są także odporne na zabrudzenia.
Innym przykładem są kafle klinkierowe, które wiele osób ocenia jako najlepsze płytki elewacyjne zewnętrzne. Imitujące cegły elementy doskonale sprawdzają się jako płytki kuchenne – są dostępne w wielu kolorach i strukturach, dzięki czemu można je wkomponować w każdą aranżację. Produkty prostokątne i narożne pozwalają stworzyć konstrukcję trudną do odróżnienia od autentycznego muru.