Czy warto posiadać własną ogrodową szklarnię?

Czy warto posiadać własną ogrodową szklarnię?

29 listopada, 2022 0 przez Redakcja

Szklarnia ogrodowa to miejsce, gdzie stwarza się korzystny klimat dla wzrostu roślin, korzystny poziom wilgotności, optymalna dla roślin temperatura i ochrona przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Jeśli chcesz posiadać własną ogrodową szklarnię, czytaj dalej – dowiesz się, z jakich rodzajów szklarni możesz wybrać i na co możesz liczyć.

Rodzaje szklarni ogrodowych

Chcąc wybrać własną ogrodową szklarnię, ma się do wyboru kilka rodzajów:

  • szklarnia z poliwęglanu;
  • szklarnia szklana;
  • tunel foliowy.

Każde z nich mają swoje zalety i wady, ale chyba najkorzystniejszym zakupem będzie trwała szklarnia z poliwęglanu. Poniżej znajdziesz na jej temat informacje, a obejrzeć i kupić możesz ją w sklepie internetowym Botanic. Jest to producent szklarni z poliwęglanu, będący nr 1 na europejskim rynku szklarni z poliwęglanu.

Zalety i wady szklarni ogrodowej z poliwęglanu

Każda ze szklarni ma zarówno wady, jak i zalety, ale szklarnia z poliwęglanu ma jedynie jedną wadę – cenę. Patrząc w perspektywie czasu, można pokusić się o opinię, że cena szklarni z poliwęglanu wcale nie jest wysoka, jeśli spojrzy się na szereg jej zalet, mianowicie:

  • szklarnie z poliwęglanu charakteryzuje nawet 250 razy większa odporność na pęknięcia i rozbicie w porównaniu ze szkłem;
  • poliwęglan jest łatwy w obróbce, można go giąć, przycinać i nie są wymagane do tego specjalistyczne narzędzia;
  • płyty z poliwęglanu blokują dostęp promieniowania UV, tym samym posiadają znakomitą przepuszczalność światła oraz równomiernie rozpraszające się ich promienie;
  • izolacja jest tu 5-ciokrotnie lepsza od szkła;
  • czas użytkowania takiej szklarni z poliwęglanu to mniej więcej 20 do 25 lat;
  • poliwęglan jest materiałem lekkim;
  • mimo zmienności temperatury poliwęglan nie zmienia swoich właściwości, będąc odpornym na wiele substancji toksycznych i chemicznych.

Przy tylu zaletach chyba warto zapłacić więcej za szklarnię z poliwęglanu. Cena tunelu foliowego byłaby niższa, ale jego żywotność trwałaby jedynie około dwóch lat.

Plusy z posiadania szklarni w ogrodzie

Nawet ogrodnik amator wie, że szklarnia ułatwia w znacznym stopniu uprawy roślin. Już w zasadzie od lutego można w niej wysiewać nasiona nowalijek. Pewnie w domu też by się znalazło miejsce, ale jedynie na parapetach, a tych jest ograniczona ilość i nie zapewniają roślinom optymalnych warunków. Rośliny rosnące w szklarni szybciej rosną i dojrzewają.

Dzięki szklarni z poliwęglanu niestraszne są przymrozki, których rośliny nie lubią i w warunkach bez szklarni z pewności, by przemarzły.