Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

26 stycznia, 2023 0 przez Redakcja

Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe jest bardzo dużym udogodnieniem. Jego zastosowanie to ocieplenie pomieszczenia i stworzenie zdrowego klimatu, z wyszczególnieniem osób borykających się z alergią. Jeśli chcesz zaplanować odpowiednią podłogę na ogrzewanie podłogowe – przeczytaj ten artykuł oraz odwiedź salon podłóg Superparkiet.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Standardowe grzejniki ścienne ogrzewają powietrze w swojej najbliższej okolicy, a ciepło idzie ku górze. Wodne ogrzewanie podłogowe pozwala zaś na równomierne rozłożenie i rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

Jakie parametry powinno mieć drewno w ogrzewaniu podłogowym?

Problematyczny może być materiał, który położy się na posadzkę. Bardzo ważne jest, aby go w odpowiedni sposób dobrać.

Drewno w ogrzewaniu podłogowym znakomicie się sprawdza, niemniej musi być to:

  • dobrze dopasowany gatunek drewna;
  • o dobrej przepuszczalności ciepła;
  • o odpowiedniej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu.

Najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym gatunki drewna egzotycznego, ale jak najbardziej też te z drewna rodzimego, czyli dębowe.

Podłoga z litej deski czy warstwowa?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać podłogę z litej deski, czy warstwową pamiętaj, że drewno warstwowe dzięki specjalnej konstrukcji ma lepsze parametry przenikalności ciepła, zapewnia także równomierny rozkład naprężenia.

Deski lite mają większy współczynnik skurczu i gorsze parametry przenikalności oraz wyższy współczynnik pęcznienia. Istnieje tu ryzyko deformacji posadzki przy wyższych temperaturach. Dlatego też wybieraj podłogę warstwową, jeśli chcesz cieszyć się długie lata komfortem jej użytkowania.

Ogrzewana podłoga narażona jest na złożone warunki eksploatacyjne, podczas których może dojść do zmiany kształtu, jak i obniżenia walorów estetycznych podłogi. Materiał, jaki użyjesz przy podłodze z ogrzewaniem podłogowym, musi mieć właściwe parametry, aby zapewnić wydajność i funkcjonalność systemu grzewczego.

Przygotowanie podkładu pod ogrzewanie podłogowe

Drewno jest bardziej podatne na działanie temperatury niż płytki ceramiczne, dlatego też zaleca się podkłady cienkie, by zapewnić najlepszą wydajność ogrzewania podłogowego oraz najmniejsze straty ciepła. Jednakże powierzchnia pod nimi musi być równa, by nie doszło do uszkodzenia desek.

Wodne ogrzewanie podłogowe to bardzo dobry pomysł, trzeba tylko zastosować się do zasad odpowiedniego wyboru materiału oraz właściwego przygotowania podłoża.