Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny piersi?
11 stycznia, 2023Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rak piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u kobiet. Dzięki postępowi nauki mamy obecnie znacznie szerszy arsenał metod terapeutycznych, które prowadzą do wyleczenia pacjentek lub przyczyniają się do poprawy jakości ich życia. Poszerzyły się również możliwości szybkiego wykrywania raka piersi, również dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego. Kiedy wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) piersi ma sens? Poniżej znajdziesz odpowiedź!
Profilaktyka i czynniki ryzyka raka piersi
Podstawą profilaktyki jest czujna samoobserwacja pacjentki i regularne wykonywanie badań. Co miesiąc, na początku cyklu, każda kobieta powinna wykonać samobadanie piersi. Poza tym profilaktyka raka piersi opiera się na:
- USG piersi ‒ wykonywanym raz do roku, zwłaszcza między 20. a 40. rokiem życia;
- mammografii ‒ wykonywanej co 2 lata u kobiet między 50. a 69. rokiem życia;
- MRI piersi ‒ wykonywanym u kobiet obciążonych mutacją BRCA1 lub BRCA2 oraz w celu uzupełnienia diagnostyki.
Żadna z tych metod nie ma 100% czułości, dlatego są one wobec siebie komplementarne. To znaczy, że w razie uzyskania wątpliwych obrazów za pomocą jednej z metod, warto skorzystać z pozostałych, w celu rozwiania wątpliwości. Jeśli jednak stwierdzono lite zmiany, należy wykonać biopsję gruboigłową, aby określić ich charakter i poprowadzić ewentualne leczenie.
Wskazania do wykonania MRI piersi
Rezonans piersi to badanie o bardzo wysokiej czułości i nieco niższej swoistości. Wskazania do jego wykonania obejmują:
- podejrzenie nowotworu piersi ‒ jako uzupełnienie mammografii i USG piersi;
- monitorowanie efektów leczenia operacyjnego i chemioterapeutycznego, w tym ocenę wznowy;
- trudności w wykonaniu mammografii u pacjentek z niewielkim biustem i mężczyzn;
- planowanie operacji wszczepienia endoprotezy piersi;
- obecność mutacji BRCA1 i BRCA2;
- poszukiwanie ogniska pierwotnego nowotworu w przypadku stwierdzenia przerzutów do węzłów chłonnych.
Gruczoł piersiowy to tkanka trudna do oceny, zwłaszcza u młodych kobiet, dlatego wskazane jest korzystanie z aparatu o mocy 3T, który gwarantuje wyższą rozdzielczość obrazu i jest obecnie dostępny w pracowni MULTI MED.
Przygotowanie i przebieg badania
Rezonans magnetyczny piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie naraża pacjentki na szkodliwe promieniowanie i może być wykonywany nawet u kobiet w ciąży. MRI piersi wymaga podania kontrastu podczas badania, dlatego pacjentka powinna oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi nie wcześniej niż 14 dni przed rezonansem i wziąć ze sobą wynik w dniu badania. Oprócz tego ważne jest zabranie dotychczasowej dokumentacji medycznej.
Przed badaniem pacjentka powinna ściągnąć wszystkie ubrania oprócz majtek, okrywając się fartuchem lub prześcieradłem fizelinowym. Badana leży na brzuchu, na specjalnym łóżku a piersi umieszczone są w cewie ‒ zagłębieniu w łóżku. MRI piersi trwa kilkadziesiąt minut. Ze względu na spory hałas podczas badania, pacjentka zostaje zaopatrzona w ochronniki słuchu. Obrazy uzyskane podczas rezonansu są następnie opisywane przez doświadczonego radiologa, który specjalizuje się w badaniach piersi.