Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek podłogowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek podłogowych?

18 marca, 2023 0 przez Redakcja

Zarówno płytki podłogowe jak i ścienne różnią się wzorem, grubością, klasą ścieralności i innymi parametrami. Jedne możemy montować tylko wewnątrz budynku a inne tylko na zewnątrz. Aby wiedzieć które płytki nadają się do właściwego pomieszczenia musimy dowiedzieć się jakie są ich właściwości. Dzięki tej wiedzy płytki będą idealnie prezentować się na powierzchni oraz przez cały okres ich użytkowania nie będzie z nimi problemu.

Jakie płytki nadają się do wnętrza budynku?

Płytki, oprócz aspektu wizualnego wybiera się z dedykacją do danego pomieszczenia, tak więc istotne są ich określone parametry takie jak chociażby ścieralność, lub właściwości antypoślizgowe. Dla przykładu w kuchni powinniśmy postawić na na bardziej wytrzymałe płytki, które posiadają IV klasę ścieralności i nasiąkliwość rzędu 10%. Do łazienki z kolei najważniejszym parametrem będzie wysoki stopień antypoślizgowy. Z kolei czy mają być matowe czy z połyskiem to jest dość indywidualny wybór, który nie wpływa znacząco na wcześniej wymienione parametry. Zarówno płytki matowe jak i z połyskiem posiadają swoje wady i zalety wizualne. Płytki matowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, z kolei wybierając płytki z wysokim połyskiem optycznie powiększymy ułożone wnętrze, pomieszczenie  wyda się bardziej przestronne.

Jak dopasować płytki do istniejącej aranżacji?

Płytki, tak jak i pozostałe elementy wystroju powinny ze sobą współgrać, powinny tworzyć jedność. Nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi czy do białej kuchni potrzeba użyć również białe płytki podłogowe czy np. brązowe, gdyż taki jest blat. Z praktycznego punktu widzenia płytki drewnopodobne świetnie współgrają z blatem w podobnym odcieniu. Można postawić również na jednolite neutralne odcienie, które są barwami uniwersalnymi i pomogą zaakcentować inne ważniejsze elementy w naszej kuchni. W modnej ciemnej kuchni świetnie nadają się płytki podłogowe jasne, na zasadzie kontrastu z ciemniejszymi frontami. Gdy decydujemy się na ciemniejszy odcień frontów to nic nie stoi na przeszkodzie, aby i płytki były utrzymane w ciemniejszej tonacji, jednak wtedy musimy zwiększyć ilość światła naturalnego i sztucznego po to żeby dobrze ją doświetlić.

 Gdy w naszym domu królują podłogi z desek to naturalnym wyborem są duże białe płytki z ciemnymi fugami lub płytki zbliżone kolorystyką do desek – druga opcja jest dość trudna.

Jakie płytki na zewnątrz na  taras oraz schody?

Płytki zewnętrzne na taras czy schody musimy zarówno dobrać do aranżacji elewacji jak i również wybrać tylko i wyłącznie z modeli mrozoodpornych. Niezależnie czy będą one dopasowane do koloru ściany czy dachówki muszą spełniać pewne wymogi. Najważniejszym z nich to najwyższa odporność na mróz oraz ścieranie. Dobrze by było, aby posiadały niejednolitą fakturę, taka faktura sprawi, że nie będą one śliskie na deszczu czy mrozie. Zewnętrzne płytki podłogowe powinny posiadać parametr antypoślizgowy, który wynosi minimum R11 w dostępnej  skali od 9 do 13. Jak widać wybór płytek podłogowych zewnętrznych jest o wiele trudniejszym zadaniem.