Recykling i utylizacja elektrośmieci

Recykling i utylizacja elektrośmieci

16 października, 2022 0 przez Redakcja

Ze względu na ochronę danych niezwykle istotne stało się niszczenie dysków twardych i innych nośników zawierających dane wrażliwe. Czasem wystarczy usunąć zapisane na nich informacje, innym razem konieczne staje się fizyczne zniszczenie i nawet oddanie do utylizacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która oferuje odbiór zużytego sprzętu. Istotne, aby miała odpowiednie certyfikaty potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo zrealizowanego przez nią zlecenia.

Dlaczego niszczenie nośników danych jest ważne?

Obecnie istnieje wiele sposobów na niszczenie nośników danych. Istotne będzie to, aby wybrać metodę skuteczną i jednocześnie bezpieczną. Dane wrażliwe zapisane na nośnikach muszą zostać usunięte w sposób nieodwracalny, musi dojść do ich bezpowrotnej utraty. Popularna jest demagnetyzacja nośników danych, czyli oddziaływanie na nie odpowiednim polem magnetycznym. Powoduje to wyczyszczenie wszystkich zapisanych informacji. Nośniki danych stają się bezużyteczne, nie można ich ponownie wykorzystać. Wykonanie demagnetyzacji nośnika zajmuje mniej niż minutę, ale niestety tego typu usługa jest relatywnie droga. Innym sposobem będzie mechaniczne zniszczenie nośnika. Wykorzystuje się do tego niszczarki, które zamieniają dyski w bezwartościowe odpady.

Można zniszczyć nośnik metodą termiczną, czyli doprowadzić do jego stopienia. Jeszcze inną metodą będzie poddanie go działaniu promieniowania jonizującego. W przypadku nośników zawierających dane cyfrowe bardzo często wykonuje się w formatowanie lub nadpisanie danych przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania. Jest jednak niezbyt bezpieczne rozwiązanie, bo istnieje ryzyko odzyskania danych. Nie będzie to łatwe, ale specjaliści są w stanie to zrobić. Zdecydowanie lepsze będą wobec tego profesjonalne metody niszczenia. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się niszczeniem danych na różnego typu nośnikach. Można liczyć także na pozbycie się zużytego sprzętu, jego bezpieczne zutylizowanie. Pamiętać należy o tym, aby korzystać z usług wyłącznie firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Wymagać należy potwierdzenie na piśmie, że wszystkie dane znajdujące się na nośniku zostały rzeczywiście zniszczone.

Do kogo się zgłosić w celu skutecznego i bezpiecznego zniszczenia nośników zawierających dane wrażliwe?

Jeśli ktoś planuje utylizację komputerów i zniszczenie nośników danych, to warto zgłosić się do firmy Dora plus. Zajmuje się na recyklingiem zużytego sprzętu. Usunie dane z różnego typu nośników, które zostały zapisane w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej. Usługi skierowane są do klientów indywidualnych i biznesowych. Firma posiada odpowiednie zezwolenia i uprawnienia. Odbiera niepotrzebne urządzenia, magazynuje je i przetwarza zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na skuteczne zniszczenie danych. Nośniki zostaną zdemagnetyzowane, mechanicznie zniszczone. Usługi oferowane są na terenie całego kraju, sprawnie i szybko.