Jak wykonać ogrodzenie na pochyłym terenie?

Jak wykonać ogrodzenie na pochyłym terenie?

25 września, 2022 1 przez Redakcja

Wydaje się, że montaż ogrodzenia nie jest trudnym zadaniem. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy naszym celem stanie się ogrodzenie na skarpie. Ogrodzenie na pochyłym terenie jest znacznie bardziej czasochłonne, niż to, które powstaje na płaskim podłożu. Wymaga również znacznie więcej pracy. Niemniej jednak efekty mogą zaskoczyć niejednego sceptyka, a satysfakcja z sukcesu wynagrodzi trud podjętego zadania.

Pochyłość terenu a ogrodzenie

Pochyły teren nie jest wdzięcznym podłożem do jakiejkolwiek pracy czy inwestycji. Tak też jest w przypadku instalowania ogrodzenia. Ogrodzenie na pochyłej działce to wezwanie, które jeszcze całkiem niedawno sprowadzano wyłącznie do jednego rozwiązania. Stosowano bowiem wyłącznie siatkę, którą najlepiej było rozmieścić na różnych pochyłościach. Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie był traktowany jako jedyny sposób na to, by ogrodzić działkę, leżącą na skarpie czy na placu o dużym pochyleniu.

Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Okazało się bowiem, że montaż ogrodzenia na pochyłym terenie nie musi wiązać się wyłącznie z wykorzystaniem odchodzącej już w przeszłość siatki. Przy odpowiednim nakładzie pracy, na pochyłej działce można również zamontować ogrodzenie z paneli czy palisad, które zapewnią działce lepsze wrażenie estetyczne, niż wykorzystywana do tej pory siatka.

jak zrobić ogrodzenie

Ogrodzenie z paneli na pochyłym terenie

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie spotykane jest coraz częściej. Na rynku dostępny jest cały szereg paneli, dzięki którym płot na skarpie nabierze wyjątkowego charakteru. Na ogół wykorzystuje się tutaj dwie techniki. Jedna z nich to tzw. równanie górą. Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie wykonuje się wówczas dążąc do tego, by od góry przęsła zachowały równy poziom. W tym celu stosuje się np. podmurówkę. Tego typu rozwiązania, jeśli chodzi o pochyły teren, stosowane są tylko wówczas, gdy spadek nie jest wyjątkowo duży.

Ogrodzenia panelowe na skarpie o dużym pochyleniu montuje się, wykorzystując metodę schodkową. W ten sposób powstaje solidne, a zarazem estetyczne ogrodzenie. W każdym przypadku ogrodzenie panelowe ze spadkiem terenu warto powierzyć specjalistom. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności, a montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie jest naszą pierwszą samodzielną inwestycją.

Ogrodzenie z siatki na pochyłym terenie

Siatka to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zrobić ogrodzenie na nierównym terenie. To również rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze. W tym przypadku montaż ogrodzenia na skarpie sprowadza się do prawidłowego rozmieszczenia słupków. Warto je również odpowiednio umocować, gdyż pochyły grunt rządzi się swoimi prawami. Wykonując tego typu ogrodzenie ze spadkiem terenu, najlepiej stawiać kolejne słupki co 3 m. Jeśli pochylenie terenu jest większe, niż 24%, sprawdzi się wyłącznie konstrukcja schodkowa.

ogrodzenie na nierównym terenie

Ogrodzenie palisadowe na pochyłym terenie

Palisadowe ogrodzenie na pochyłym terenie jest nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Współcześnie na rynku dostępne są lżejsze materiały, które charakteryzują się bardzo dobrą jakością. W zależności od gustów, wybrać można zarówno ogrodzenia drewniane, jak i aluminiowe. Tego rodzaju ogrodzenie na skarpie można również dowolnie kształtować, by odpowiadało gustom i preferencjom właścicieli działki.

Przy większej pochyłości terenu, należy zastosować metodę schodkową. Jak zrobić ogrodzenie w ten sposób? Najpierw należy podzielić ogrodzenie na równe odcinki o takiej samej długości. Kolejnym krokiem będzie obniżanie wysokości kolejnych schodków, zachowując przy tym jednakową wartość każdego spadku. W ten sposób ogrodzenie na pochyłym terenie będzie nie tylko stabilne, ale też estetyczne.

ogrodzenie na pochyłej działce

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Wiemy już, jak zrobić ogrodzenie jak zrobić słupki, by były one solidne i stabilne? Ogrodzenie na skarpie wymaga instalacji słupków w pozycji pionowej. Należy również dokładnie je rozmieścić. W tym celu ogrodzenie na pochyłym terenie należy podzielić na równie części. W miejscach podziału należy zamontować słupki pamiętając, że muszą być one osadzone bardzo stabilnie. Najlepiej zalać je betonem, co spowoduje, że ogrodzenie panelowe na spadku, podobnie jak każde inne ogrodzenie, będzie odznaczało się silną konstrukcją, odporną na ciężkie warunki.

ogrodzenie na pochyłym terenie

Jak przygotować grunt pod ogrodzenie po nierównym terenie?

Pochyłość terenu to wymagające pole na wszystkie inwestycje. Jak się okazuje, również to, jak wykonać ogrodzenie na skarpie nie jest najłatwiejszym zadaniem. Przed rozpoczęciem pracy warto więc przygotować grunt do dalszych działań. Polegają one przede wszystkim na wytyczeniu przebiegu ogrodzenia oraz na dokonaniu odpowiednich pomiarów. Zanim przystąpimy do pracy, należy również zaplanować umiejscowienie ewentualnej bramy wjazdowej czy niewielkiej furtki, pozwalającej wejść na posesję. Bardzo ważnym zadaniem jest również wyznaczenie dokładnej odległości, jaka będzie dzielić kolejne słupki i oznaczenie ich ustawienia w przebiegu ogrodzenia. Bez tego bowiem nasze ogrodzenie nie będzie ani stabilne, ani tym bardziej estetyczne.

ogrodzenie na skarpie

Jakie ogrodzenie na stromym zboczu sprawdzi się najlepiej?

Pochyły teren to bardzo duże wyzwanie, jeśli chodzi o zamontowanie ogrodzenia. Nie musisz jednak wybierać ogrodzenia z siatki, jeśli takie rozwiązanie nie odpowiada twoim gustom i potrzebom. Możesz bowiem zainstalować ogrodzenie panelowe lub palisadowe. Należy mieć jednak świadomość, że będzie to wymagało znacznie więcej pracy, niż stosowana najczęściej siatka.

ogrodzenie panelowe na skarpie

Jak zasłonić ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe na skarpie bardzo łatwo zasłonić. Wystarczy w tym celu wybrać sztuczny żywopłot czy siatki maskujące. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie taśmy PCV.

Czy montaż ogrodzenia na pochyłym terenie jest trudny?

Pochyły teren rządzi się swoimi prawami. Z pewnością w ogrodzenie trzeba tutaj włożyć znacznie więcej pracy, niż w to, które powstaje na równym podłożu. Nie jest to jednak zadanie trudne, a raczej pracochłonne i wymagające znacznie więcej czasu.