Miskant chiński Red Chief

Miskant chiński Red Chief

26 września, 2022 1 przez Redakcja
Nazwa:Miskant chiński Red Chief
Mrozoodporność:
-30°C
Wymagania wodne:wilgotna
Preferencje glebowe:
gleba żyzna
Kolor liści:
zielony
Tempo wzrostu:
szybkie
Typ rośliny:
wieloletnia
Kolor kwiatów:
różowy
Okres kwitnienia:
lato/jesień (lipiec-październik)
Docelowa wysokość:
od 0,5m do 1,2m
Cecha wyróżniająca:
ozdobne kwiaty

Miskant chiński Red Chief to odmiana, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, bo – choć niska – potrafi zaskoczyć pięknymi liśćmi w kolorze czerwonego wina. To przepiękny akcent w każdym ogrodzie, dlatego też warto zasadzić ją, by móc napawać się jej pięknem przez szereg kolejnych miesięcy.

Miscanthus sinesis Red Chief – opis rośliny

Miskant chiński Red Chief to stosunkowo nowa odmiana, która zdążyła już zyskać całe grono wielbicieli. Nic dziwnego, bo obok kolorowych liści o barwie czerwonego wina nie można przejść obojętnie. Miskant chiński tej odmiany dorasta zaledwie do 60-80 cm, więc nie jest wysoką rośliną. Całość podkreślają kwiaty, które swój ciemnoróżowy kolor zmieniają wraz z upływem kolejnych tygodni na rudo-brązowy.

Całość pięknie komponuje się zwłaszcza z ogrodem w jesiennych barwach. Miskant chiński zimą również potrafi zaskoczyć swoim wyglądem. Tak też jest z odmianą Red Chief. Roślina ta świetnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach ogrodów, harmonizując z otoczeniem i tworząc wyjątkowe kompozycje. Nadaje się również do tradycyjnej rabaty, gdzie najlepiej wygląda w towarzystwie jeżówki purpurowej, hortensji bukietowej czy bukszpanu.

miskant chiński red chief

Jak uprawiać i pielęgnować Miskanta Red Chief?

Jeśli chodzi o miskant Red Chief uprawa nie powinna nikomu przysporzyć większych problemów. To roślina, która nie ma wygórowanych wymagań, zarówno jeśli chodzi o podłoże, jak i pielęgnację. Roślina najlepiej rozwija się na glebach żyznych, a zarazem wilgotnych. Uprawa miskanta chińskiego Red Chief powinna odbywać się w miejscach bezwietrznych, nasłonecznionych lub ewentualnie lekko zacienionych.

Choć miskant chiński jest odporny na suszę, warto regularnie nawadniać roślinę, by nie utraciła ona swojego uroku. Starsze egzemplarze odporne są również na mróz. Nie można tego jednak powiedzieć o młodszych miskantach, które należy zabezpieczyć przed przemrożeniem. Najlepiej uczynić to przez przykrycie dolnej części korą. Jeśli chodzi o miskant chiński uprawa polega również na regularnym przycinaniu trawy. Najlepiej zrobić to wiosną, by w kolejnym sezonie móc cieszyć się jej pięknem w pełnej okazałości.

Jeśli w naszym ogrodzie planujemy zasadzić miskant chiński rozstawa jest również bardzo ważnym aspektem. W przypadku, gdy wybierzemy miskant chiński Red Chief rozstaw powinien uwzględnić fakt, że roślina dorasta do 70 cm wysokości i ma podobną szerokość.

miskant chiński uprawa

Jak wyglądają kwiaty miskanta chińskiego?

Choć miskant chiński osiąga wysokość dochodzącą do 80 cm, jego kwiaty mogą wyrastać nawet 20-30 cm ponad liście. Na początku kwitnienia przybierają one barwę ciemnoróżową. Wraz z upływem czasu zmieniają one swój kolor, zyskując bardziej brązowy odcień. Przez wielu kolor ten określany jest jako „czerwone wino”. Rudo-brązowa barwa utrzymuje się również w zimie, wzbogacając monotonny krajobraz ogrodu przykrytego białą warstwą śniegu. To jedna z przyczyn, dla której miskant chiński Red Chief jest wybierany coraz częściej do przydomowych ogrodów i rabat.

miskant chiński

Miskant chiński Red Chief wymagania glebowe

Miskanty lubią słońce i wodę. Miskant chiński Red Chief wcale nie różni się pod tym względem od innych odmian. Dlatego też na stanowisko dla tej rośliny warto wybrać glebę wilgotną, ewentualnie umiarkowanie wilgotną. Należy jednak rozróżnić w tym przypadku podłoże wilgotne od stale mokrego, które z kolei może zaszkodzić roślinie.

Jeśli chodzi o miskant chiński Red Chief sadzonki najlepiej rozwijają się na żyznym i umiarkowanie żyznym podłożu. Roślina jest również tolerancyjna względem pH gleby, na której rośnie. Mając jednak taką możliwość uprawa miskanta chińskiego Red Chief powinna się odbywać na glebie o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się wyłącznie ciężkie gleby, przed zasadzeniem rośliny należy wykonać drenaż. Glebę warto również użyźnić, stosując w tym celu np. kompost. Nawożenie można powtarzać raz na okres ok. 2-3 lat, a dodatkowa pielęgnacja miskanta chińskiego Red Chief z pewnością przyniesie fantastyczne efekty wizualne.

Gdzie kupić sadzonki rośliny?

Pomimo tego, że miskant chiński Red Chief to stosunkowo nowa odmiana, jego sadzonki kupić można łatwo zarówno w różnego rodzaju szkółkach roślin ozdobnych, jak i na popularnych portalach w sieci. Warto również przejrzeć ofertę sklepów internetowych, które oferują szereg promocji i zniżek na wybrane artykuły.

pielęgnacja miskanta chińskiego red chief

Miskant chiński Red Chief – ile kosztuje sadzonka?

Cena uzależniona jest od wysokości sadzonki i miejsca zakupu. Na ogół za jedną sadzonkę zapłacimy niespełna 20 zł. Ceny są jednak mocno zróżnicowane, warto więc prześledzić ofertę w kilku miejscach.

 

Miskant chiński i inne jego odmiany

Miskant chiński red chief to tylko jedna z odmian tej rośliny, która sukcesywnie zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Warto również zapoznać się z innymi rodzajami, by wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym gustom i aranżacji ogrodu.

Miskant chiński Morning Light

Urzeka wszystkich swoimi kolorami. Lekkości i elegancji dodają roślinie srebrzyste liście. I choć w naszym klimacie miskant Morning Light raczej nie wytwarza kwiatostanów, rekompensuje to znakomicie efektownym wyglądem, przypominającym fontannę, poruszaną podmuchami wiatru.

Miskant chiński Ferner Osten

To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych odmian. Jej cechą charakterystyczną jest intensywność barw, jaką poszczycić się mogą rozległe kwiatostany. Jesienią kwiaty kontrastują z kolorową przyrodą, przybierając formę białych, puszystych miotełek. Nic dziwnego, że to jedna z najczęściej wybieranych odmian miskantów.

Miskant chiński Gracillimus

To bardzo wysoka trawa ozdobna, dorastająca nawet do 2 m wysokości. Pomimo swego wzrostu, jest ona bardzo zwiewna i lekka. Spośród innych odmian miskant ten wyróżnia się wąskimi liśćmi, tworzącymi regularny kształt kuli.

Miskant chiński Zebrinus

Tą odmianę łatwo poznać po wyjątkowo pięknych liściach. Są one nieregularnie paskowane, a zdobienia przyjmują kremową barwę. I choć miskant chiński Zebrinus nie wyróżnia się wzrostem, rekompensuje te straty fantastycznym wyglądem, który z pewnością zachwyci większość osób.